İlk açtığınız site için temel seo ayarları nasıl yapılır ?

244 views

Bu sayfamızda yeni açmış olduğunuz siteniz için ilk yapmanız gereken şeyler var.Bunları yapmanız sitenizin google üzerindeki ilk görünümünü , google’ın siteniz hakkındaki indexlenmesini görebilmeniz açısından önemlidir.Siteniz için ilk yapacağınız basit seo ayarları site içi seo olarak adlandırılır ve sitenizin kimliğini oluşturan adımlar olacaktır.Temel seo ayarlarınız , sitenizin <head> </head> tagları arasındaki meta tagları ile alakalı bir kaç iyileştirme olacaktır.Bu bahsedeceğimiz temel seo adımları sitenizin google üzerindeki ilk indexlendiği andaki görünümü olacaktır.

Sitenizin html olduğunu varsayarak ilk  <head> </head> arasına yazmanız gereken tagların neler içerebileceğini ve bunları kısa,öz anlatıp ne için  ve nasıl kullanıldığını basit basit anlatacağım.

<title> </title>  ( Sitenizin başlığı )

Title  html tagı sitenizin başlığıdır.Bu başlık tarayıcıda sitenizi ilk açtığınızda üstte görünen kısımdır.Title ‘ın doğru bir şekilde seçilmesi seo açısından önem arz eder.Sitenizin alakalı olduğu içerik , sitenizin ana sitesinin hangi kelime grubunda arama motorlarında ilk sayfaya çıkmasını istiyorsunuz ve title uzunluğu önemli unsurlardır.Biz teknoloji bloğu olduğumuz için sitemiz üzerinden örneklersek;

Sitenizin arama motorları , sosyal medya ve web tarayıcılarında görüneceği alan olduğu için önemlidir.Karakter uzunluğu en fazla 60 karakter olmalı.

     <title>Title buraya gelecek.</title>

İki önemli biçimde kullanabilirsiniz.

  • Sitenizin adı başta ve iki nokta koyup sitenizi tanıtan 3 4 kelimelik bir cümle

Örnek: Teknoblog.net : Teknoloji , Bilim ve Sosyal medya bloğu

  • Sitenizi tanıtan 3 4 kelime başta ve sitenizin ana ismi sonra olabilir.

Örnek:  Teknoloji , Bilim ve Sosyal medya bloğu : Tekno Blog

Not: Site adresinde iki nokta kullandım çünkü google bunu destekliyor ama  | kullananlarda var.Çok farklı ascii karakterler kullanmamaya çalışınız.

<Meta description kullanımı

Meta description tagı sitenizin genel olarak ne hakkında olduğuna dair uzun bir cümledir.Burada sitenizin başlığında belirttiğiniz ve üzerinde durduğunuz kelimeleri tekrar kullanın.Bu alan arama motorlarında görünen ve 160 harf+boşluk içeren kısımdır.Burayı dikkatli yazmanız gerekiyor.Kullanımı aşağıdaki gibidir.

<meta name=”description” content=”SİTE AÇIKLAMASI BURAYA”

Örnek: <meta name=”descriptioncontent=”Teknoblog.net üzerinde sosyal ağlar , teknolojik gelişmeler ve daha çok kullanıcıları bilgilenirme amaçlı kurulmuştur.” />

<meta keywords tagının kullanımı

Meta keywords sitenizin genel olarak ileride ekleyebileceğiniz genel kategorileri ve sitenizin olmasını istediğiniz etiketleri düşünerek yazmalısınız.Kimileri Google için pek önemi kalmadı desede siz fazla uzun tutmadan sitenizin ilerde olması gerekeceği etiketleri ister rastgele ister google üzerinden arayıp yazabilirsiniz.Ben sitemde kullanmadım ama örnek göstercem.

<meta name=”keywords” content=”SİTENİZİN ANAHTAR KELİMELERİ”>

Örnek: <meta name=”keywords” content=”Tekno blog,  teknoloji , bilim , sosyal medya ,Teknoloji blogu”>

<Meta charset tagının kullanımı

Meta charset tagı sitenizin bir çok tarayıcının türkçe dil karakter setlerini desteklemesi ve içeriğinizi buna göre kullanıcılara düzgün bir şekile göstermenizi sağlar.Genel kullanım aşağıdaki gibi olup utf*8 bomsuz olarak geçmektedir.

<meta charset=”utf-8″>

Bu sayfamızda sitenizi açtınız ilk yapmanız gereken basit seo adımlarını sizler için nasıl ve niçin kullanmanız gerektiğini açıkladık.Site açma konusunda yeniyseniz ve hiç birşey bilmiyorsanız en azından yukarıdakilerin tam ve düzgün yazdığınızdan emin olmalısınız.

Bunları doğrumu girdim nasıl olduğuna ve göründüğüne emin değilseniz sitenizde kaynak kodları arasında sitenizin head html tagları arasına yazdığınız title , meta taglarını göreceksinizdir.

<head>

<title>Teknoblog.net : Teknoloji , Bilim ve Sosyal medya bloğu</title>

<meta name=”keywords” content=”Tekno blog,  teknoloji , bilim , sosyal medya ,Teknoloji blogu”>

<meta name=”descriptioncontent=”Teknoblog.net üzerinde sosyal ağlar , teknolojik gelişmeler ve daha çok kullanıcıları bilgilenirme amaçlı kurulmuştur.” />

<meta charset=”utf-8“>

</head>

Hepsini doğru yazdığınız zaman yukarıdaki gibi olacaktır.

Tags: #TeknoSeo

Birşey yazmak ister misin ?

Author: 
    author
    Google'ın seo güncellemeleri takip etmeyi seviyorum.Seo 'yu seviyorum.Özellikle bu blogda sizlere seo kategorisinde makaleler sunmayı düşünüyorum.