Seo açısından etiketlerin önemi nedir ? Etiketler nasıl kullanılmalıdır ?

Seo için etiketlerin kullanımı

Bu sayfamızda sizlere  siteleriniz için yazmış olduğunuz makalelere etiket ( tag ) girip, girmeyeceğinizi , etiketlerin hangi amaçla kullanılabileceğini ve etiketlerin ne ölçüde kullanılması gerektiğinden bahsedeceğim.

Öncelikle konumuza geçmeden önce webmaster / seo gözünden etiket nedir bundan bahsedelim.Etiket , hazırlamış olduğumuz içeriklerin kimlere , nelere hitap etmesi gerektiğini , konunuzun nelerle alakalı olabildiği belirtmek için genelde konu altlarında belirttiğiniz yazdığınız konu hakkında en çok aranılan kelime ve kelime gruplarına denir.

Etiketler , bir içeriğinizin google ve diğer arama motorları tarafından bulunabilmesi için makalenizle en alakalı kelime ve kelime grupları olarak bilinir.Genel kanı ve kullanım şekli budur.

Seo açısından incelemek gerekirse etiketler kullanımı yararlı iken bir zaman sonra bir bakmışsınız sitenize zararlı hale gelmiş olabilir.

Peki etiketler tam olarak nasıl kullanılmalı ve etiketlerin gerçekte amacı nedir ?

Etiketler , herkesin bildiği klasik kullanımı sebebi ile kim tarafından niçin böle bir uygulama getirilmiş bilinmez ama her temanın olmazsa olmazı  hatta her webmasterında olmazsa olmazı haline gelmiştir.Ancak etiketlerin genel kullanım amacı şunlardır;

 • Etiketler, içeriklerinizi kategorize etmek içindir .( En iyi örnek Twitter hashtag kullanımıdır.Hashtaglar içerikleri kategorize ederler. )
 • Etiketler , kullanıcıya en alakalı sonuçları sunabileceğinizi söylemek amacı ile kullanılır.( Eğer bizim seo teknikleri ve seo uzmanı adlı iki içeriğimiz olsa bunları #seo yada /etiket/seo adı altında gruplamanızdır. )
 • Etiketlere , noindex , nofollow kullanabilirsiniz.Ancak eğer yukarıdaki gibi etiketlerinize önem veriyor ve farklı olduğunu düşünüyorsanız indexletmeniz daha doğru olur.

Etiketlerin yan etkileri nelerdir ?

Etiketler yukarıdaki amaçlar için kullanılabildiği zaman yararlıdır ancak aşağıda belirtilenleri yaparsanız sorunlar olmaya başlar.Burada genel olarak zararlarından bahsedeceğim.

 • Bir yazıya  çok fazla etiket girilmemeli.Zira dublicate yani aynı yazının çoğaltılmış hali gibi olur bu sizi uyaracağım en önemli yan etkisidir.
 • Google sitenize gelen her bir url yapısına dikkat ederçBu kategori yada etiketler olabilir yada arşiv bağlantısı olabilir.Eğer siz /etiket/seo altında ana sitenize uyguladığınız genel seo tekniklerini uygulamamışsanız  ( metalar , title vs. ) o zaman etiketler sitenizi geriletecektir.
 • Etiketleri alakalı/alakasız her içerikte kullanırsanız ne olur.Bu da doğru bir kullanım değildir.Ancak /etiket/Seo etiketi altında omlet  ve seo  diye iki konu olursa pekte hoş karşılanan bişi olmaz.Etiketlerinizin altındaki içeriklerin birbirleri ile alakalı olmasına dikkat edilmeli.
 • Etiketlerin kullanımına önem veriyorsanız , o zaman kategori ve etiket kavramlarını iyi bilmeniz ve buna göre kullanmanızı tavsiye ederim.Örnek teknoblog.net/Seo kategorisi ile teknoblog.net/etiket/seo adlı iki farklı alan açmak anlamsız olabilir.Bu yüzden etiketi etiket olarak mı kullanıyorsunuz yoksa etiketi kategori olarak mı kullanıcaksınız bunları bilmeniz lazım.
 • Etiketleriniz için meta descr. meta keywords , title , canonical gibi tagları kullanmanızı öneririm.

Etiket kullanmak istiyorum ancak en doğru etiket kullanımı nasıl olmalı ?

Etiketlerin kullanımı ile kategori kullanım amaçları aynı olmalı.Önerebileceğim en iyi tavsiye bu.Ancak ya sadece etiket ya sadece kategori kullanabilirsiniz yada kullanılacaksa kategorize etmek için kullanın.

Ancak ben yine de içeriğimle alakalı olan kelime gruplarının hepsini kullanmak istiyorum derseniz buda yanlıştır.Bir içeriğe google’da aranılan kelime ve kelime gruplarını abartmayacak şekilde yaymalısınız.

Örnek: Birçok kişi seo nedir ve seo nasıl yapılır merak ediyordur.Biz bu konumuzda daha çok etiket nasıl kullanılır buna değineceğiz.

Yukarıdaki örnekte 3 etiketi cümle içine yaydım.Yani kelimelerin aranması konu içeriğinizde geçmesi yeterlidir.Ancak bunun abartılmaması ve tamamen doğal bir kullanımdan kaynaklanan bir kullanım olması gereklidir.

Yukarıdaki etiketler’de link olmadığını farketmişsinizdir.Böylece etiketlerin hangi amaçla kullanılması gerektiğine dair kısa , öz bir kaç değerlendirmede bulunduk.Merak ettiğiniz soruları konu altından yorum olarak gönderebilirsiniz.

Tags: #TeknoSeo

Birşey yazmak ister misin ?

Author: 
  author
  Google'ın seo güncellemeleri takip etmeyi seviyorum.Seo 'yu seviyorum.Özellikle bu blogda sizlere seo kategorisinde makaleler sunmayı düşünüyorum.