Domain seçimi : Nasıl bir domain almalıyım ?

76 views

Bir firma , şirket kurdunuz ve bu şirketinizin siber alanda da etkili olmasını istiyorsanız ilk yapmanız gereken hemen en alakalı domaini kaydetmenizdir.Domain kaydetmeden önce nasıl bir alan adı almalısınız bir kaç ipucu ile sizlerinde daha iyi bir alan adına sahip olmanızı sağlıycam.Aşağıdaki tespitlere göre bir domain seçerseniz ileride aldığınız domain ( alan adı ) için pişmanlık yaşamazsınız. Zira aldığı alan adını beğenmeyip yeni bir domain alıp eski domaini bu yeni domaine taşıyanlar da olmuştur.

Seçeceğiniz domain kolay, hatırlanabilir , doğal ve dile yatkın bir alan adı olmalı.Uzun isimler yanlış yazılacağı için kullanıcılarınız farklı sitelere kayabilir.

Alan adı ( domain ) en kısa olabilecek şekilde tercih edilmelidir. ( Uzun isimler hatırlanmakta , arama motorların , tarayıcılara yazılırken yanlış yazılır.)

Alan adı , sitenizi ziyaret edecek insanlara hitap etsin.Özellikle hedef kitlenizin google’da yaptığı aramalardan faydalanabilirsiniz.

Alan adı uzantısı konusunda dikkatli olun. ( .com  , .net , .org en fazla tercih edilenler ve hızlı bir şekilde arama motorlarında yükselmenizi sağlarlar.Ancak .biz , .in , .web.tr gibi uzantılar için aynısını söyliyemeyiz.Yinede bu uzantılarla hatırlanabilir , kolay ve kısa isimler kayıt edebilirsiniz. )

Seo için uygun olan alan adlarını tercih edin.Kullanıcılar domain adında aradıkları şeyleri görürse sitenize direk giriş yaparlar.Bu hem seo açısından hemde ziyaretçi açısından dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Markanıza ve alan adınıza değer veriyorsanız sadece tek uzantı ile yetinmeyin.O alan adı için benzer ve güçlü tüm uzantıları alın.

Bir alan adında Tire ( – ) , rakam ve  ö,ü,ğ,ş,ç,İ vb. gibi türkçe karakterleri kullanmayın.Seo açısından ve tarayıcılar açısından iyi algılanmaz.

Alan adı , siber alemdeki arsa gibidir.Böyle düşünerek yatırım yapın.

Alan adının iyi olduğunu düşünüyorsanız bir çok uzantısını hemen almaya bakın.Çünkü iyi bir alan adının her uzantısı para eder.Örnek ; araba.com , araba.net , araba .org … araba.biz

Bir alan adı alırken yukarıdaki tespitleri dikkate alırsanız hem ileride pişman olmazsınız hemde geleceğe ve alan adınıza yatırım yapmış olursunuz.

 

 

Birşey yazmak ister misin ?

Author: 
    author
    Google'ın seo güncellemeleri takip etmeyi seviyorum.Seo 'yu seviyorum.Özellikle bu blogda sizlere seo kategorisinde makaleler sunmayı düşünüyorum.